Акумулятори 1
Акумулятори для шурупокрутів
Поява акумуляторних шуруповертів монтажні та виїзні роботи стали в рази легше і зручніше. Не стало більше необхідності в постійному джерела живлення, а мережеві дроти не заважають під руками і не лізуть на робочу поверхню. Все що необхідно – це зарядити акумулятор і вставити його в інструмент.
Але що з себе представляє акумулятор, як він влаштований і як з ним звертатися не в кожній інструкції описано, а це найважливіша частина шуруповерта без якої він втрачає свій сенс. Не знання правил експлуатації призводить до виходу з ладу живлячого елемента. Звичайно акумуляторів на ринку в достатку і знайти новий на заміну вийшов з ладу не складе труднощів, але доведеться викласти суму, що перевищує половину вартості шуруповерта. Уникнути небажаної поломку допоможуть знання правил експлуатації, які відрізняються в залежності від типу акумулятора, тому розглянемо, для початку, типи акумуляторів.
Типи акумуляторів
NiCa (Нікель - Кадмій) – на основі двох перерахованих вище металів. В цілому акумулятор складається з декількох живильних елементів (батарейок), напругою по 1.2 V, з'єднаних послідовно і складових ланцюг живленням 12, 14.4 і 18 V, залежно від кількості живильних елементів.
Перевагою акумуляторів цього типу є:
- ціна, з цієї причини вони самі популярні.
- можливість роботи при низьких температурах.
- можливість зберігання в розрядженому стані.
Мінусами цих акумуляторів є:
- токсичність, їх виробництво і утилізація складна і шкідлива процедура.
- ефект пам'яті, найголовніший мінус, це означає, що якщо йому не дати повну зарядку, а потім розрядити його не до кінця і так кілька разів, то живлять елементи запам'ятають цей проміжок роботи і надалі не стануть виходити за його межі, просто акумулятор втратить ємність і буде швидко розряджатися.
- саморозряд, тут все просто, при тривалому зберіганні акумулятора він сам по собі розрядиться.
- ємність акумулятора, ніби ефекту пам'яті йому не вистачало, він володіє меншою енергоємністю, ніж більш сучасні.
- термін роботи, робочі години, цикли заряду – розряду, хто як називає, так само менш довговічний, ніж сучасні батареї.
NiMh (Нікель - Метал гідрид) – за зовнішніми та фізичним характеристикам один в один як NiCa акумулятори, мало поширені т. к. їх довго розробляли, довго приводили до стабільність поживні елементи і в один момент з'явилися Li-Ion, які зробили безглуздими акумулятори на Метал-Гидридной основі, але вони зустрічаються, тому розглянемо теж:
Плюси даного типу батарей:
- токсичність - відсутній, виробництво цих акумуляторів не впливає ні на екологію, ні на здоров'я людини, воно безпечно. Так само і утилізація.
- слабкий ефект пам'яті, ура, тепер можна як завгодно, а головне зручно працювати і не мучитись з часовими зарядками, разрядками під нуль.
- саморозряд, акумулятор не розряджається при тривалому зберіганні.
- має більшу ємність, тобто вистачає на більше годин роботи.
- термін роботи, робочі години, цикли заряду – розряду не набагато, але більше.
Мінуси:
- ціна, відрізняються ціною в більшу сторону
- зберігання в зарядженому стані
- чутливий до низьких температур, швидше розряджається на морозі.
Li-Ion (Літій - Іонний) – на основі іона літію. Цей елемент підсилює хімічну реакцію між металами катода і анода. У наш час найпоширеніші батареї, зустрічаються, практично, в кожному побутовому акумуляторному обладнанні. Тепер ця технологія дісталася до акумуляторів шурупокрутів:
Плюси:
- відсутність ефекту пам'яті, вчені звичайно докопалися до нього і знайшли присутність, настільки маленьке, що брати його до уваги не має сенсу.
- відсутність саморозряду.
- висока ємність акумулятора.
- термін роботи, робочі години, цикли заряду – розряду в 3 рази більше, ніж у NiCa.
- розмір, один живлячий елемент має напругу 3.6 V, з цього виходить 3 елемента на 12 V акумулятор, замість 10 1.2 V, відповідно і розмір його зменшується.
Мінуси:
- висока ціна, вище ніж у NiMh.
- чутливість низьких температур, швидко розряджається на морозі.
- термін придатності акумулятора 3 роки з-за розкладання літію, це офіційно, а як швидко розкладеться елемент ніхто точних термінів не дасть, відомо тільки, що гарантовано 3 роки він пропрацює.
Виходячи з вищевикладеного зробимо висновки з приводу експлуатації акумуляторів.
NiCa потрібно розряджати практично до нуля і заряджати довго, щоб напевно загнати в нього 100% заряду. Не зберігати акумулятор «на всяк випадок», якщо їх у комплекті 2, то треба використовувати обидва. Явними плюсами цих батарей є можливість роботи при низьких температурах і зберігання в розрядженому стані.
NiMh не можна працювати на морозі і зберігати розрядженим.
Li-Ion так само як і NiMh, тільки йому все одно в якому стані він зберігається.